Módszertani képzés

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCsMSz) szervezésében sor került a 2020/21-es tanévben Csángóföldön tanító pedagógusok, hagyományőrzők, 3 részletben megrendezett, 3 napos módszertani képzésére.

Első körben, augusztus 21-24. között, az új pedagógusok felkészítésére került sor. A program keretében, az ismerkedés után, a második napon, szóba került a csángó identitás, a tájnyelv, nyelvi attitűd, nyelvcsere kérdésköre, a Csángó Oktatási Program múltja és jelene, az iskolai és iskolán kívüli foglalkozások részletes ismertetése, a tanári feladatkör és ehhez tartozó praktikus tudnivalók bemutatása, a magyar tanár helye és szerepe a falvak közösségi életében. A harmadik napon a pedagógust segítő tapasztalati tanulás módszereivel ismerkedhettek a résztvevők. Saját élmény révén, rövid elméleti és gyakorlati betekintést kaptak az élménypedagógiába, Orbán Imola vezetésével. A gyakorlatközpontú megközelítés rávezette a résztvevőket arra, hogy felismerjék és szem előtt tartsák szakmai fejlődésük útján azt, hogy a pedagógus a szakmai felkészültséget hogyan tudja gyakorlatközpontúvá varázsolni. A pedagógus a személyiségével is nevel. Ezért a pedagógus szemelyiségfejlődését támogató programok, belső képzések struktúráját is ismertette a tréner. A személyközpontú pedagógia, holisztikus pedagógiai szemlélet témájában is dolgozott a csapat. Saját megfogalmazása szerint: a pedagógiai munkának új színt kell adni, nemcsak módszert, hanem tapasztalati, gyakorlati tudást is. Erőforrások feltárásával, értékpedagógia módszerek megteremtésével könnyebb elérni, hogy a pedagógiai munka valós értékeket képviseljen, ahol a pedagógus, teremtő munkája révén, átélheti a tanítás élményét is. Fontos helyet kapott a magyar nyelv, mint idegen nyelv tanításában segítő TPRS (Teaching Proficiency through Reading and Storytelling) módszer bemutatása, nyelvtanulás közös történetmeséléssel, grafikai elemek, képek, gesztusok, arckifejezések és esetenként fordítás segítségével. A napot Hegyeli Attila zárta, a tanévre vonatkozó tudnivalók ismertetésével: képzések, jelenlét, órarend, levelezőlisták, adatbázis, adatkezelés, leltár és egyéb adminisztrációs kérdések.

A második és harmadik körben, a járványra való tekintettel, bontott csoportban, augusztus 28-30. és aug. 31-szept. 2. között került sor az új és régi pedagógusok, hagyományőrzők közös módszertani képzésére. A képzés első napján, ismerkedés után, Hegyeli Attila tartott ismertetőt az órarend, levelezőlisták, adatkezelés, leltár és egyéb adminisztrációs kérdésekről. A második napon a csoport csángóföldi oktatási helyszínekre látogatott, ahol interaktív módszertani szemináriumok zajlottak.

Dumbravén:

Lábnyik:

A harmadik napon a napindító játékok után az MCsMSz ügyvezető munkatársai tartottak interaktív előadást a 2020/21-es tanév kapcsán, míg Ferencz Éva a szervezési kérdésekről, elvekről, tudnivalókról beszélt, Kovács Melánia a Csángóföldön fellelhető értékek megőrzését, a hagyományőrzés fontosságát, nehézségeit járta körül. Az interaktív beszélgetéseket, Orbán Imola vezetésével, ritmusra, táncra, hagyományokra épülő csoportos kreatív játék zárta le. A következő tömbben Ferencz Gabriella és Hegyeli Attila a továbbtanulás témakörében tartott beszélgetést, kitérve a csíkszeredai bentlakás kérdéseire. A járványhelyzet számtalan újítást hozott az oktatás területén is. A képzés meghívottja, Zsigmond Ilka, az online oktatás képzésről tartott előadást, gyakorlatias megoldásokkal segítve az online oktatást, de az offline oktatásban is használható módszereket mutatva be. A nap második részében előkerültek a problémakártyák, amelyek gyakori nehézségeket, elakadásokat neveztek meg. A problémahelyzeteket feltáró kártyákhoz, megküzdés, illetve erőforrás kártyákat tarsíthattak, amelyek segítettek a résztvevőknek tudatosítani, hogyan tud a magatehetetlenség fölé emelkedni. A legkülönbözőbb feladatmegoldási készségekkel, az élethelyzetekből, pedagógiai nehézségekből adódó konfliktusos helyzetek kreatív megoldásait ismertették fel, úgy, hogy egyidőben, saját megoldás hálóját is szövögették. A délutánt, hagyományról, táncról, minőségről szóló előadásával, Kádár Elemér néptáncpedagógus zárta.

A képzések összefoglalással, kérdések megválaszolásával zárultak.

Módszertani képzés Szlanikfürdőn

2020 09 05