Tanévnyitó a moldvai magyar oktatásban

Szeptember 13-án elindult a 21. tanév a moldvai magyar oktatásban. Az ünnepélyes megnyitó magyar nyelvű szentmisével kezdődött a bákói Szent Miklós-templomban, melyen idén először a tanári közösség mellett diákok is részt vettek. A misét cerebráló Măriuţ Felix plébános a tanárok áldozatos és kihívásokkal teli munkáját kereszthordozáshoz hasonlította. Szavai szerint ezt a keresztet mindennap újra fel kell venni, szeretettel és hittel, így lesz hiteles és eredményes a pedagógus munkája: „ Egy gyermek akkor fog tanulni és ember lenni, ha látja mesterében, hogy benne lakik az isten, és minden, amit tesz, minden, amit épít, a hitre és a kegyelemre építkezik” – mondta szentbeszédében.

A szentmisét követően a bákói magyar háznál, a pedagógusok módszertani, koordinációs központjánál került sor egy kis összejövetelre, találkozásra, az új tanévre felkészítő tanácskozásra. A programban dolgozók népes táborához (65 tanár/pedagógus, 17 hagyományőrző és 11 hangszeroktató) továbbra is várják új kollégák csatlakozását. Ezt indokolttá teszi egyrészt a programba bekapcsolódó gyerekek létszámának növekedése, másrészt az óvodai oktatás megerősítésének, kiterjesztésének szándéka, az elképzelések szerinti napi 4-5 órás foglalkozás több óvodapedagógust tesz szükségessé. Az elmúlt tanév 33 oktatási helyszínen 1700 gyerekkel zárult, harmincnegyedik, külső helyszínként a csíkszeredai kollégium működik, ahová idén szeptemberben 45 magyar tannyelvű középiskolában továbbtanuló gyerek költözött be. Az oktatás továbbra is a román állami oktatással párhuzamosan, az iskolai órák után zajlik, néhány helyszín kivételével, ahol állami iskolai keretek között is lehetőség van heti 3-4 magyarórára. A különböző életkori csoportokban zajló foglalkozások célja a magyar környezet megteremtése, ahol a gyerekek barátságos légkörben, élményeken keresztül találkozhatnak a magyar szóval, kultúrával, és amely bátorítja, megerősíti őket a magyar nyelv használatában. A hagyományőrző foglalkozások mindezt kiegészítik a helyi táncok, népdalok tanulásával-tanításával, valamint hagyományos moldvai hangszerek oktatásával, megerősítve őket saját kultúrájuk értékességében. A minőségi munka érdekében az MCsMSz folyamatosan fejleszti az oktatás anyagi feltételeit, új tantermek létrehozásával, azok felszereltségének bővítésével, ugyanakkor a kollégák képzésére is figyelmet fordít a szövetség. A programon belül zajló sajátos oktatási forma igényli, hogy az új kollégáknak egyhetes felkészítő táborral kezdődjön a tanév, ahol képet kaphatnak a moldvai magyarok kultúrájáról, nyelvéről, történelméről, ezt követően egész tanév folyamán vannak további specifikus képzések, felkészítők. Ezek a többszöri találkozások, módszertani körök amellett, hogy különböző alternatív, adekvát módszereket adnak a pedagógusok kezébe, a csapatkohéziót is hivatottak megerősíteni, hogy a népes tanári kar falvakra szétszórt kisebb-nagyobb csoportjai érezzék maguk mögött a közösség támogatását bármilyen probléma esetén.

A tanácskozáson részt vett Tóth László főkonzul is, aki Szent Ágoston szavaival buzdította útravalóként az új tanév kapujában álló pedagógusokat: „Égnie kell benned a tűznek, amit másokban lángra akarsz lobbantani.” Mint mondotta, Moldvában a tanári hivatás nehezebb terep, erős tűznek kell égnie a pedagógusokban – ezt az erős tüzet és elkötelezettséget kívánta mindenkinek a munka kezdetén, méltatva a program eddigi, egyre jobb eredményeit, s biztosítva a benne dolgozókat a magyar kormány támogatásáról.

Fotó: Berszán- Árus Dániel

Tanévnyitó a moldvai magyar oktatásban

2021 09 17