Solomon Adrián MCSMSZ elnök programja az elkövetkező két esztendőre

Csak hálával gondolhatok mindazokra, akik két évvel ezelőtt bizalmat szavaztak nekem és a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnökévé választottak. Az eltelt két esztendő számos tanulsággal szolgált számomra. A Szövetség életében történtek jó és kevésbé pozitív dolgok is. Összességében azonban elmondhatom, büszke vagyok az eltelt időszakra annak minden apró és nagyobb eredményére. Kész vagyok a hiányosságokból okulva továbbra is ellátni ezt a megtisztelő tisztséget.

Az elkövetkező tisztújító közgyűlésre való tekintettel kérem, fogadják bizalommal a megválasztásom esetén megvalósítani tervezett programomat.

1. Az moldvai magyar oktatási program továbbvitele, színvonalának javítása, eredményesebbé tétele

A Moldvai Csángómagyarok Szövetségének egyik legsikeresebb és legfontosabb programja a magyar nyelvű oktatási program, mely magában foglalja az iskolán kívüli órák megtartását és az iskolai magyar órák bevezetését is. Ezen a jövőben sem kívánok változtatni. Az elmúlt évek tapasztalata szerint a kétféle oktatás nem zárja ki egymást, sőt, egyik sem elképzelhető a másik nélkül, kiegészítik egymást.

Természetesen célunk az oktatás jelenlegi helyszíneinek fenntartása és erősítése, ezen túl meg kell valósítanunk a magyar nyelv oktatásának bevezetését ott is, ahol erre még nem volt lehetőség. A Moldvában élő csángó gyermekek közül még mindig csupán 1.500 számára tudjuk biztosítani a magyar nyelv oktatását a 9000-ből! Bákó megyében legkevesebb 20-25 faluban lenne még reális a magyar nyelv bevezetése a gyermekek nyelvállapota alapján.

Természetesen az oktatás terén is van fejlődési lehetőség. Ennek elősegítése érdekében szeretném megerősíteni a tanári gárdát. Szeretnék minél nagyobb számban jól képzett diplomás fiatalokat megnyerni erre a nemes feladatra. Elsősorban számítok fiatal, diplomás csángókra. Hatalmas eredménynek tartanám, ha legalább évente néhányan döntenének az itteni aktív szerepvállalás mellett, és itthon kamatoztatnák megszerzett tudásukat. Ugyanakkor a csángó értelmiségre természetesen nem csupán az oktatás területén számítok. Számos olyan terület van az MCSMSZ működésében, ahol szívesen látnék fiatal tehetségeket, a moldvai magyarok köréből kikerült szakembereket.

Mind az iskolai kereteken belül, mind az iskolán kívüli oktatás esetében szeretném elérni az oktatás színvonalának emelkedését, az oktatás stabilitásának növelését. Meg kívánom erősíteni az oktatást mind az iskolákban, mind iskolán kívül is. Ezt természetesen megfelelően képzett pedagógusokkal tudom elképzelni, akik a szakmai munka megfelelő színvonalát tudják biztosítani.

Nagyon fontosnak tartom azt is, hogy a tanárok megfelelő hangsúlyt helyezzenek a gyermekek magyar nyelvhez fűződő viszonyának javítására. A tanárok növeljék a gyermekekben a magyar nyelv tiszteletét, megbecsültségét. A tanár erősítse a gyermekek csángómagyar identitását, adja át az ehhez szükséges tananyagot és saját értékeiben is ezt sugározza. Ezeket az értékeket vegye figyelembe kirándulások, táborozások megszervezésekor. Fontosnak tartom már a gyerekek körében is az anyanyelvi vallásgyakorlás fontosságának erősítését, az eddigi gyakorlathoz hasonlóan, de talán még intenzívebben kell foglalkozzunk a gyerekek körében a magyar imádságok, templomi énekek stb. tanításával s ahányszor csak lehetséges biztosítsuk számukra a magyar misén való részvétel lehetőségét.

Elnöki mandátumom alatt megnőtt a Csíkszeredában magyar tannyelvű középiskolákban továbbtanuló csángó diákok száma. Továbbra is fontosnak tartom, hogy a moldvai csángó falvakban zajló magyar nyelvű oktatásban részt vevő gyerekek számára biztosítsuk a folytonosságot, egyre több gyereknek adjunk lehetőséget a továbbtanulásra.

Az oktatás színvonalának javításához, a nyugodt munkakörülmények megteremtéséhez elengedhetetlenül szükséges a különböző hatóságokkal való kapcsolatok normalizálása. Néhány helyszínen az elmúlt két évben sikerült nagyon jó kapcsolatot kialakítani az önkormányzatokkal. Ezt szeretnénk a következő években a többi településen is elérni, illetve a meglévőket még szorosabbá fűzni testvér-települési kapcsolatok megkötésével. Magyarországi települések vezetői jelezték már az erre való igényüket, és a helyi önkormányzatok részéről is tapasztaljuk a nyitást. Különösen fontosnak tartom a hatóságokkal való jó kapcsolatot az új helyszínek indításának esetében, amikor számos konfliktust megelőzhetünk a megfelelőképpen előkészített kapcsolatfelvételekkel. Ez vonatkozik mind a falvak vezetőire, a polgármesteri hivatalokra, mind az egyház helyi képviselőire. Bár az esetek túlnyomó többségében eddig se rajtunk múlott a kommunikáció, azonban erre a jövőben jobban szeretnék figyelni.

Szeretném az oktatás terén jelenleg dolgozó kollégák számára már most világossá tenni, hogy a jövőben is számítok mindegyikük munkájára, hiszen eddig is csak közösen tudtunk eredményeket felmutatni és a program sikere nagyon nagy részben annak a közel 50 oktatás terén dolgozó kollégának az érdeme, akivel volt szerencsém elnöki mandátumom alatt együtt dolgozni. Mindenkire szükség van!

2. A Moldvai Csángómagyarok Szövetségének székhelyének áthelyezése

Jelenleg Sepsiszentgyörgyön található a Szövetség hivatalos okiratokban szereplő székhelye. Több éve tervezett változás valósulhatna meg, ha sikerülne ezt módosítani és a székhely a tulajdonképpeni működési helyére Bákóba kerülhetne (az MCSMSZ ugyanis a valóságban már évtizedénél is több, hogy Bákó városában üzemelteti központi irodáját).

Természetesen ide kell kapcsolnunk egy nagyobb bákói székház létesítését, ami régi szükségletre adna választ, fontos volna ezt összekötni Bákó városában létrehozandó Magyar Ház tervével, hiszen ennek az egész régiónak a központja, több ezer moldvai csángó lakhelye s nincs egyetlen magyar kulturális intézmény se megyeközpontunkban (nincs ahol összegyűlni, ahol rendezvényeket tartani).

3. Az MCSMSZ kapcsolatrendszerének javítása, fejlesztése

Nyugodt szívvel állítom, ezen a téren is jelentős előrelépések történtek. Rendkívül jó és kooperatív kapcsolatot sikerült kialakítanunk a bákói Prefektúrával. Rendszeresen egyeztetünk más kisebbségek képviselőivel együtt ezzel a fontos intézménnyel. Ugyanakkor rendkívül jó a Szövetség sajtója. Elmaradtak a rosszindulatú bírálatok az utóbbi időben a román nyelvű sajtó részéről is. Számos alkalommal sikerült szerepelnünk helyi televíziókban. A magyar sajtóval is jónak mondható a viszonyunk. Híreinket számos hírportál átveszi, a magyar televíziókban rendszeresen megjelenik moldvai témájú riport, tudósítás. Büszke vagyok honlapunkra, amely naprakész, bő információkat tartalmaz a csángó ügy jelenéről, helyzetéről. A honlapot mindenképpen szeretnénk tovább működtetetni, nézettségét amennyiben lehetséges növelni.

Céljaink közé tartozik megfelelő együttműködés kialakítása és fenntartása a Csángószövetséggel hasonló célokat megfogalmazó, a csángóság ügyét felvállaló szervezetekkel. Ilyenek: Roman-Szeret Alapítvány, Szeret-Klézse Alapítvány, Pusztinai Szent István Egyesület, A Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány, Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület, Csángók a Csángókért Baráti Kör, Rotary Klubok, Máltai Szeretetszolgálat, DSZFA, Árpádházi Szent Erzsébet Gimnázium, Csibész Alapítvány, Bástya Egyesület stb.

Diplomácia terén soha nem gondoltuk, hogy ilyen jelentős vendégeink lesznek, mint az eltelt időszakban. Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnök asszonyának látogatása kiemelt jelentőségű volt nemcsak az MCSMSZ, de a moldvai régió életében is.
Ugyanakkor a Magyar Köztársaság Bukaresti Nagykövetségéről több alkalommal voltak vendégeink, a kapcsolatot sikerült aktívan tartani úgy is, hogy közben változott a nagykövet személye.
Bár az RMDSZ-el való kapcsolatunk az utóbbi időben kissé kiüresedett, mindent meg fogok tenni, hogy legfontosabb érdekvédelmi szervezetünkkel legyen érdembeli kapcsolatunk. Az MCSMSZ – ha elnöke leszek a közgyűlésünk után is – nem fog politizálódni, ahogyan eddig ragaszkodtam politikai függetlenségéhez, ezután is fogok.
Természetesen szeretnénk ezt a pozitív tendenciát folytatni, fenntartani a meglévő kapcsolatokat és szélesíteni a kapcsolatrendszert.

4. A támogatói kör bővítése

Tevékenységeink fenntartásához, a munkánk megfelelő színvonalon való ellátásához elengedhetetlen a jól működő, folyamatos támogatást biztosító támogatói kör fenntartása.
Az eddigi időkben leginkább Magyarországról kerültek ki céljaink támogatói. Ez a trend is árnyalódni látszik, számos nemzetközi kapcsolatot sikerült kiépítenünk, illetve építünk folyamatosan. Kapcsolatban állunk nemzetközi szervezetekkel, helyi, romániai cégekkel, illetve a Romániában fellelhető forrásokat is igyekszünk hatékonyan kihasználni.
A mindenkori magyar kormánnyal szeretnénk jó viszonyt ápolni, számunkra fontos, hogy a magyar nemzetstratégia részeként a csángó ügy is megfelelőképpen legyen képviselve.
A keresztszülőkkel szeretném ha még közelebbi kapcsolatot építhetnénk ki és még jobban segíthetnénk a gyerekek és támogatóik közti viszonyt.

5. Vallásügy

Eddig nagyon nehéznek bizonyult az anyanyelvi misézés kérdésköre. Sajnos nagyon erős ellenkezésbe ütköztünk az egyház helyi vezetői részéről. Elképzelésem szerint az egyház-diplomáciai lépések intenzívebbé tétele lehet a legfőbb eszközünk a következő időszakban ahhoz, hogy eredményeket érhessünk el e téren. Kérni fogom a magyar egyházvezetők, papság segítségét, hogy a lehető legkonfliktusmentesebb formában elősegíthessük ennek az ügynek is az előrehaladását.

6. Szociális program

Nagy lehetőségeket látok a szociális program bővítésére. Az elmúlt években a hangsúlyt elsősorban különböző egészségügyi szűrésekre fektettük, ugyanakkor nagyobb nemzetközi szervezetekkel felvéve a kapcsolatot elindítottunk nagyobb méretű projektet is együttműködve a helyi intézményekkel. Tervünk, hogy több helyszínen is elindíthassunk hasonló projekteket, melyek egy-egy falu szociális vagy egészségügyi problémáira adna megoldást.

7. Kulturális program

A Szövetség tevékenységeiben mindig nagy hangsúlyt fektetett a rendkívüli gazdagságú hagyományos csángó kultúra ápolására, továbbadására az új generációk felé. Ennek érdekében több oktatási helyszínen alkalmazunk kifejezetten népi kultúrát oktató tanárokat, akik néptáncot, éneket, népi hagyományokat tanítanak. Számos rendezvényünk is ezt a célt szolgálja (guzsalyasok, táncházak, népdalvetélkedők megszervezése stb.).
Ugyanakkor a kultúra egyéb területeit is igyekszünk ápolni, eljuttatni a falvakba legyen szó koncertekről, magyar nemzeti ünnepekről való megemlékezések szervezéséről, vagy meseelőadásokról. Ezeknek az eseményeknek rendkívül jó a fogadtatása az egyénként ilyen területen meglehetősen elhanyagolt közösségekben.
Fontosnak tartjuk a megyeszékhelyen való megjelenést akár saját rendezésű, akár megyei, vagy városi szervezésű eseményekről van szó. Nagy sikerként könyvelhettük el az elmúlt évben a bákói George Bacovia Színházban megszervezett egész estés magyar kulturális gálát, vagy a bákói Kisebbségek Estjén való sikeres részvételünket.

8. Költségek racionalizálása

Sajnos a gazdasági válság nem kerüli el Szövetségünket sem, arra kell felkészülnünk, hogy nem lesz olyan mértékű támogatásunk, mint amilyen eddig volt (különösen a cégek, de magánszemélyek is sajnos kénytelenek a civil szféra szponzorrációjával is spórolni). Éppen ezért még szigorúbban fogok figyelni elnökként az MCSMSZ költségeinek racionalizálására, tagok, munkatársak részéről nem viselek el semmilyen téren visszaéléséket.

Összegezve, nem szeretnék jelentős irányváltásokat végrehajtani az MCSMSZ eddigi tevékenységeiben, stratégiáiban, de működésünk hatékonyabbá tétele érdekében minden területen optimalizálnunk kell idő-, energia-, erőforrás-beosztásunkat.

A legfontosabb közgyűlés által választott tisztségekbe a következő személyeket javaslom a vasárnap összegyűlő tagok figyelmébe:

Alelnök1: Bartha András
Alelnök2: Pógár László
Oktatási felelős: Csillag Levente
Kulturális felelős: Farkas-Ferencz Endre
Ifjúsági felelős: Gyurka Valentin
Vallási felelős: Nyisztor Tinka

Tisztelettel,
Solomon Adrian

2009.04.22.

2009 04 22